Atlas Attacus
Atlasový motýľ, známy ako Attacus Atlas, je považovaný za najväčšieho motýľa na svete.
Tento fascinujúci tvor pochádza z tropických a subtropických pralesov juhovýchodnej Ázie, kde žije v oblastiach ako India, Čína a Indonézia. S rozpätím krídel dosahujúcim až 30 cm a plochou krídel okolo 400 cm² je skutočne impozantným zástupcom ríše hmyzu. Napriek svojej veľkosti a kráse má však atlasový motýľ veľmi krátky životný cyklus.
Žije len približne 4 dni, počas ktorých sa sústredí na rozmnožovanie. Vzhľadom na to, že presný čas vyliahnutia nie je možné presne predpovedať, momentálne trpezlivo čakáme, kedy sa nám opäť vyliahne ďalší exemplár tohto úžasného tvora.
Ak chcete vidieť atlasového motýľa na vlastné oči, sledujte nás na Instagrame a Facebooku! Tam zdieľame všetky informácie o atlase a našom motýľom dome. Nezmeškajte žiadne novinky a úžasné fotografie tohto fascinujúceho tvora.
Zajímavosti:
Veľkosť a vzhľad: Samičky sú väčšie a ťažšie ako samčekovia. Ich krídla sú žltohnedé až kaštanové s trojuholníkovými priehľadnými "okami", ktoré môžu slúžiť na zastrašenie predátorov.
Životný cyklus: Atlasový motýľ prechádza štyrmi hlavnými štádiami – vajíčko, larva, kukla a dospelý jedinec. Počas štádia larvy sa intenzívne kŕmi, aby si nahromadil dostatok tukových zásob, z ktorých bude žiť ako dospelý motýľ, pretože nemá funkčné ústa na prijímanie potravy.
Hedvábie: V Indii sú tieto motýle chované pre svoje hedvábne vlákno, známe ako fagara. Toto vlákno je hnedé a podobné vlně, ale jeho produkcia je v porovnaní s priadkou morušovou zanedbateľná.
Ochrana a hrozby: Hoci nie je považovaný za ohrozený druh, strata biotopu v dôsledku odlesňovania a urbanizácie môže predstavovať hrozbu pre jeho dlhodobé prežitie.